Jak zrobić projekt medalu

Jak zrobić projekt medalu odlewanego? Najważniejsze informacje do samodzielnego wykonania projektu.

Ze względu na dużą ilość zapytań o samodzielne wykonywanie projektu medali, rozpoczniemy serię poradników poświęconą temu zagadnieniu. W dzisiejszym artykule postaram się przybliżyć co jest najważniejsze na samym początku oraz przy użyciu jakich narzędzi można taki projekt stworzyć. Mimo iż projektowanie medali jest dosyć trudne, nie jest niewykonalne. Proste kształty, logo i kilka linijek tekstu na początek w zupełności wystarczy. Bardziej zaawansowane graficzne projekty warto zlecić bardziej doświadczonym projektantom.

Zdecydowanie najważniejszy jest pomysł! Każda okazja czy impreza ma swoje wyjątkowe i niepowtarzalne elementy jak np. logo czy nazwa. Warto korzystać z tego typu motywów aby nasz medal był naprawdę unikatowy. Jeśli w naszej głowie mamy już gotową wizualizację medalu, wiemy jaki będzie mieć kształt i co będzie zawierał pozostaje nam tylko przenieść tą wizję do odpowiedniego programu graficznego. Zanim jednak do tego przejdziemy warto ustalić sobie pewne techniczne wytyczne. Należą do nich:

Szkic projektowane medalu odlewanego
ręczny szkic medalu
  • technika wykonania – czyli decydujemy się czy ma to być medal odlewany 2D, 3D a może Vision Medal. Poszczególne medale nieco różnią się od siebie.
  • rozmiar medalu – w naszym przypadku użyjemy medalu o średnicy około 80 mm, dlatego naszym polem w którym będziemy tworzyć będzie kwadrat o wymiarach 80×80 mm. Należy pamiętać aby nie wychodzić kształtem poza ustalony rozmiar. Warto wspomnieć, że najczęściej wybieraną wśród naszych klientów średnicą jest 70 mm.
  • grubość medalu – wiadomo o co chodzi. Grubość medali odlewanych, które jesteśmy w stanie wykonać waha się od 3 do 6 mm(medale 2d i 3d) oraz 3.5 mm(medale Vision), dlatego wybieramy interesującą nas grubość z tego zakresu.
  • kolor medalu – w medalach Vision mamy do wyboru:G-złoty, S-srebro, B-brąz, W-biały, BK-czarny. W medalach odlewanych 2D i 3D poza złotym, srebrnym, brązowym i czarnym mamy jeszcze: AG – złoto antyczne, AS-srebro antyczne. W tym roku wprowadziliśmy dodatkowych 5 żywych kolorów, które zdecydowanie uatrakcyjniają medale. Sprawdź dostępne kolorowe medale.
  • rodzaj i szerokość wstążki – do wyboru są wstążki standardowe V3 o grubości 22 mm lub personalizowane o szerokościach: 10, 15, 20, 25, 30 mm lub dowolnie wybranej szerokości. Wstążki są zaszywane lub zakładane na gotowy medal. Od rozmiaru wstążki będzie zależeć wielkość ucha do wstążki

Ok, określiliśmy specyfikację medalu, teraz pora zająć się przygotowaniem medalu w edytorze graficznym. W tym celu potrzebujemy zainstalować odpowiedni program do grafiki wektorowej.

Grafika wektorowa składa się z linii, krzywych oraz punktów, które mają swoje miejsce w układzie współrzędnych. Największą zaletą grafiki wektorowej jest jej wysoka jakość, możliwość edycji oraz pełna skalowalność. Wymienione zalety można bardzo dobrze zobaczyć przy dużym zbliżeniu obiektu np. loga lub ikony. Obraz mimo dużego powiększenia nadal pozostaje wyraźny i czytelny. Wykorzystanie grafiki wektorowej jest dużym ułatwieniem dla grafików. Dzięki niej stworzone przez nich logo pozostanie tak samo ostre na małej wizytówce jak i na wielkim bilbordzie. Do najpopularniejszych programów do grafiki wektorowej należą Corel Draw oraz Adobe Illustrator. Chcący korzystać z tych programów trzeba się liczyć z kosztami licencji płatnej miesięcznie. Jej koszt to od 110 do 140 zł. Istnieją również darmowe programy do tworzenia grafiki wektorowej(GIMP I INKSCAPE). Nie są one tak rozbudowane jak Corel czy Adobe ale powinny wystarczyć. Obsługują najpopularniejsze formaty graficzne oraz pozwalają wyeksportować projekt 2D do formatu PDF, dzięki czemu możemy taki plik bez problemów zaimportować.

💡 Ważne: Pdf i cdr(max do wersji 2017) to dwa typy plików akceptowalne przez nas do dalszej obróbki medali.

Jeśli mamy już program, w którym będziemy tworzyć projekt przygotujmy sobie wszystkie elementy, które znajdą się na medalu:

  • teksty,
  • grafiki, logotyp zapisane w formie wektorowej(pliki o rozszerzeniach pdf, ai, eps, cdr lub svg),
  • opcjonalnie do medali 3D mogą zostać użyte obiekty w formie map bitowych (pliki bmp, jpg, png i inne np tiff) w jak najlepszej jakości.

Tworzymy nowy projekt a następnie wprowadzamy wcześniej ustalony wymiar medalu. Tym sposobem rozpoczęliśmy nasz pierwszy projekt medalu odlewanego w kwadracie o wymiarach 80 x 80 mm.

Na dziś to tyle. Wiemy już jakie wytyczne są nam potrzebne zanim przejdziemy do projektowania oraz w jakich programach możemy stworzyć nasz projekt. W kolejnym artykule poruszę ważne zagadnienia dotyczące prawidłowego wykonania projektu oraz powiemy sobie czym są ażury i jak je zaznaczać na projekcie.

Potrzebujesz innych nagród? Zajrzyj do naszego sklepu z trofeami!

Udostępnij:

Powiązane artykuły