Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 – sportowe wydarzenie roku

Zimowe Igrzyska Olimpijskie sprawiają, że zimą serca pasjonatów sportów zimowych budzą się do sportowego życia. Jest to czas, w którym na zamarzniętych wodach i przyprószonych śniegiem ziemiach rozgrywają się niezapomniane chwile pełne emocji. Co zatem warto o nich wiedzieć?

Zimowe Igrzyska Olimpijskie – długoletnia tradycja sportowa

Pierwsze zimowe igrzyska olimpijskie miały miejsce we Francji, a udział w nich wzięło 314 zawodników. Odbyły się w 1924 roku i od tego czasu regularnie, co 4 lata (z wyjątkiem okresu wojennego) organizowane są przez różne państwa. Dyscypliny olimpijskie, w których rozgrywane były pierwsze zawody, obejmowały: bobslej, curling, łyżwiarstwo figurowe, hokej na lodzie, narciarstwo klasyczne, łyżwiarstwo szybkie oraz patrol wojskowy, który stał się prekursorem biathlonu. Największą ilość medali zdobyła Norwegia, której zawodnikom przyznano ich łącznie aż 17.

Sportowy świat z niecierpliwością czeka na tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Zbliżają się one wielkimi krokami i będą trwać od 4 do 20 lutego. W tym roku odbędą się w Pekinie, przez co stolica Chin stanie się pierwszym miastem w historii, który organizował zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska. Podczas igrzysk olimpijskich zawodnicy będą rywalizować w 109 konkurencjach w 15 dyscyplinach sportowych. Wśród nich najlepsi z najlepszych zostaną wyróżnieni bezcennymi medalami.Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że Polska na zimowych igrzyskach olimpijskich uczestniczy od samego początku. Jednak pierwszy medal udało nam się wywalczyć dopiero w 1956 roku. Na pierwsze złoto musieliśmy poczekać kolejne 20 lat, do 1972 roku. Mimo to polscy olimpijczycy stworzyli niesamowitą historię pełną niezapomnianych zwrotów akcji i chwil wzruszenia.

Zdobycie pierwszego medalu nie było proste. Długo wyczekiwany moment ujrzenia Polaka na podium wiązał się z wyjątkowym szczęściem, ale również niesamowitą wolą walki. Franciszek Gąsienica Groń był narciarzem, któremu na tamtejszych zawodach nie dopisywało szczęście. Upadek podczas pierwszego skoku i 10. miejsce nie wróżyły wielkich szans na medal. Jednak wszystko zmieniło się w trakcie biegu na 15 kilometrów. Biegnący przed Polakiem narciarz upadł, a Franciszek wpadł w głęboki śnieg, tracąc cenne sekundy. Mimo to Polak przekuł swoje nieszczęście w sukces.  Włożył całą swoją energię w to, aby nadrobić straty, dzięki czemu udało mu się zdobyć zaszczytne, trzecie miejsce. Tym samym zdobywając pierwsze w historii Polski olimpijskie, sportowe trofeum.

Wojciecha Fortuny miało nie być na igrzyskach w 1972 roku. Jednak w wyniku kontuzji innego zawodnika zdecydowano, że mimo braku doświadczenia i sukcesów zostanie on włączony do kadry olimpijczyków. Mimo tego, że nikt o nim wcześniej nie słyszał, a kadra nie wiązała z nim żadnych większych nadziei, zrobił coś, o czym marzyło wielu przed nim. Zdobył pierwszy złoty medal dla Polski. Jego skok zaskoczył kibiców oraz sędziów, którzy zdecydowali się przerwać konkurs. 111 metrów Polaka pozwoliło mu jednak pozostać liderem i na stałe wpisać się w historię igrzysk olimpijskich.

narciarz zimowe igrzyska

Zimowe dyscypliny olimpijskie są bardzo różnorodne, dlatego każdy, zarówno widz, jak i sportowiec, może znaleźć dyscyplinę odpowiednią dla siebie. Jednak zanim sportowiec wyjedzie na Zimowe Igrzyska Olimpijskie, musi przejść naprawdę długą drogę.  Wyczerpujące treningi, systematyczność oraz masa wyrzeczeń to pojęcia, które ściśle wiążą się z sukcesem w sporcie. Zapał i talent to jedynie materiał, z którego czas i odpowiednie treningi tworzą sportowca na miarę mistrzostw olimpijskich.

Nic tak nie cieszy sportowca jak indywidualnie wykonane medale na zamówienie. Niezależnie czy jest on na początku swojej drogi, czy też zdobywa medale na olimpiadzie zimowej, ich wartość tkwi nie tylko w estetyce, ale również w unikalnej symbolice. Z tego powodu od lat aktywnie wspieramy sportowców. Przygotowujemy dla nich nagrody oraz medale, które są piękną pamiątką i motywacją do osiągania kolejnych zwycięstw.

Historia sportu sięga wielu setkom lat, a jej nieodłącznym elementem są Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Wierzymy, że ich tegoroczna edycja przyniesie Polakom wiele radości i dumy upamiętnionych pamiątkowymi medalami.

Udostępnij:

Trofea na zamówienie z indywidualnym projektem

Ostatnio opublikowane

Śledź nas

Powiązane artykuły

W poprzednim artykule z cyklu jak zrobić projekt medalu –...

W poprzednim artykule dotyczącym tego, jak zrobić projekt medalu odlewanego...

Ze względu na dużą ilość zapytań o samodzielne wykonywanie projektu...