Żeglowanie bez tajemnic. Nagrody żeglarskie – jak je wybierać?

przez Paulina Szot
Żeglowanie bez tajemnic. Nagrody żeglarskie - jak je wybrać - obrazek tytułowy

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to jest żeglować na otwartej wodzie? Czuć wiatr we włosach i muskające skórę krople wody. Żeglowanie bez wątpienia ma swój wyjątkowy klimat, a wrażenia z rejsu przyspieszają bicie serca wszystkim fanom morskich aktywności. Dla jednych to miła atrakcja, dla drugich ciekawe hobby, a dla najbardziej zaangażowanych - przepis na życie. Co wchodzi w jego skład?

Co znajdziesz w tym artykule:
  1. Kiedyś i dziś – krótka historia żeglowania.
  2. Jak żeglarstwo stało się sportem?
  3. Regaty – gdzie i jak długo?
  4. Najważniejsze trofeum w żeglarskim świecie
  5. Jakie nagrody żeglarskie wybrać?
  6. Oryginalne nagrody żeglarskie od Tryumf

Kiedyś i dziś - krótka historia żeglowania

Żeglowanie otworzyło przed ludzkością świat, którego dotąd nie znano. Zaczęło się od najprostszej tratwy, która dzięki udoskonaleniom przechodziła setki transformacji. Sprawiły one, że żeglarstwo stało się istotną częścią handlu, turystyki, wojaczki czy rozrywki. Z czasem statki ewoluowały, mogąc pokonać dłuższy dystans oraz zwiększając bezpieczeństwo pasażerów. Od statków zależało również życie wielu żeglarzy. Podróże trwały zwykle miesiącami, a na pokładzie nie mogło niczego zabraknąć. Wraz z rozwojem transportu lądowego oraz powietrznego statki utraciły niektóre funkcjonalności. Jednak nie sprawiło to, że całkowicie odeszły do lamusa. Żeglowanie wciąż wykorzystywane jest w handlu, turystyce i przede wszystkim sporcie.

Jak żeglarstwo stało się sportem?

Droga, którą żeglowanie pokonało, aby stać się sportem, była naprawdę długa. Współczesna forma żeglarstwa miała bowiem swoje początki dopiero na przełomie XVI i XVII wieku. Rozpowszechnił ją król Karol II, który wygnany z rodzinnych ziem tułał się, poszukując swojego miejsca na ziemi. Wkrótce rekreacja pod żaglami stawała się coraz popularniejsza, a charakter rozrywkowy powoli przekształcał się w sportowy. Świadczyły o tym zorganizowane po raz pierwszy w 1661 roku zawody żeglarskie. Podczas ich trwania rywalizowali ze sobą dwaj królewscy bracia. Obaj na imponujących statkach mieli do pokonania 40 mil angielskich. Niestety wynik konkursu nie jest jasny. Według najpopularniejszych doniesień wyścig nie został jednoznacznie rozstrzygnięty. Jednak mimo to, zawody bez wątpienia rozpaliły w brytyjczykach pasję do tego sportu.

Żeglowanie - jachty na wodzie

Regaty - gdzie i jak długo?

Profesjonalną nazwą wyścigów żeglarskich są regaty. Odbywają się one wzdłuż wyznaczonej przez organizatorów trasy, które kreśli się za pomocą boi. Następnie uczestnicy, pokonują dystans omijając przeszkody i przestrzegając określonych zasad. Wszystko to wydaje się proste, jednak bezpieczne manewrowanie wśród innych łodzi to czynność wymagająca sporego doświadczenia. Niekiedy utrudnieniem bywa również pogoda, przez którą wiatr może być za słaby lub wręcz przeciwnie - niebezpiecznie silny. Oprócz tego regaty żeglarskie mogą odbywać się na każdym żeglownym zbiorniku wodnym. Ponadto, samo żeglowanie może trwać kilka dni, a nawet tygodni. Wszystko to sprawia, że wykonywanie tego sportu na wysokim poziomie wymaga ogromnej wiedzy, czasu i doświadczenia. Te czynniki są z kolei godnie wynagradzane w postaci nagród żeglarskich, wręczanych najlepszym podczas regat.

Najważniejsze trofeum w żeglarskim świecie

Każde trofeum jest ważne. Jednak są takie, które szczególnie wyróżniają się na tle innych. Jedną z takich nagród jest ta wręczana podczas The Tall Ships’ Races. To jeden z najbardziej majestatycznych wyścigów, w którym ścigają się wielkie żaglowce. Jego celem jest promowanie idei wychowania młodzieży na pokładach wielkich żaglowców. Jednak w regatach można uczestniczyć w wielu innych miejscach. Tam również wręczane są nagrody, które swój prestiż powinny budować na unikalności i mocnych nawiązaniach żeglarskich. Dlatego wielu organizatorów regat niejednokrotnie zachodzi w głowę, co zrobić, aby nagrody, które wręczają były jedyne w swoim rodzaju.

Jakie nagrody żeglarskie wybrać?

Wiemy już jakie trudności napotykają żeglarzy podczas trwania regat. A z czym muszą zmierzyć się ich organizatorzy? Lista zadań jest naprawdę długa, a jednym z jej punktów jest znalezienie odpowiedniej nagrody. Jak już zostało wspomniane wcześniej, nagroda musi być prestiżowa, a co za tym idzie - jedyna w swoim rodzaju. Aby to jednak było możliwe organizator musi zrobić dobry research i poszukać firmy, która wykona nagrodę pod indywidualne zamówienie. W takim przypadku najlepiej postawić na producenta, który ze względu na większe możliwości techniczne, kompleksowo podejdzie do zadania. Następnym krokiem jest zdecydowanie o formie nagrody, która ma zostać wręczona. Ma to być medal czy statuetka? A może idealnie dopasowany zestaw.

Medale z morskim motywem

W pierwszej kolejności skupmy się na medalach. To najpopularniejsza forma nagradzania sportowców, która cieszy się ogromną sympatią. Żeglarze, tak jak i przedstawiciele innych dyscyplin kolekcjonują zdobyte medale pamiątkowe. Z tego powodu ważne jest to, aby medale wyróżniały się na tle innych. Mając to na uwadze, stworzyliśmy kilka rodzai medali, które różnią się od siebie formą, materiałami czy też sposobem realizacji. Wśród nich możecie znaleźć trwałe medale odlewane, kolorowe medale Vision, metalowe Q-Medals czy też wycinane laserowo LaserCut. Wszystkie można personalizować, wybierając motyw, grafiki i uzupełniając odpowiednimi treściami. Dzięki indywidualnemu projektowi możesz, więc stworzyć medal, jakiego nie zdobył jeszcze żaden żeglarz.

Trofea w żeglarskim stylu

Bardzo często najlepsi z najlepszych wynagradzani są dodatkowymi nagrodami. Są nimi trofea sportowe, które dzięki eleganckiej prezencji podnoszą renomę wydarzenia. Aby jednak statuetka rzeczywiście oddawała klimat żeglarskich regat, musi do nich jasno nawiązywać. To z kolei wymaga wprowadzenia zdobień i form, które dla wielu firm są niemożliwe do wykonania. My jako doświadczony producent dysponujemy najnowocześniejszym parkiem maszynowym w branży. Pozwala on nam na to, aby statuetki były wykonywane w niemal dowolnym kształcie, formie czy też liczbie. Możesz zatem zlecić nam przygotowanie jednego, kilku, a nawet całej serii unikalnych żeglarskich statuetek.

Oryginalne nagrody żeglarskie od Tryumf

Wiedząc więcej o nagrodach oraz ich możliwościach możesz świadomie zdecydować, która forma jest idealna na Twoje wydarzenie. Jednak to nie wszystko. Ważne jest również świadome wybranie wykonawcy, który kompleksowo zajmie się realizacją zamówienia. O nas świadczą lata praktyki, nowoczesna technologia i szeroka gama możliwości, którym możesz zaufać. Jesteśmy w stanie zrealizować właściwie każdy projekt w możliwie najkrótszym czasie. Możemy więc stworzyć unikalną nagrodę zarówno na żeglowanie sportowe, jak i dla hobbysty, uwzględniając ważne dla Ciebie elementy.

Żeglowanie to wymagający sport, który wymaga talentu, doświadczenia i czasu. Podobnie jest w przypadku nagród żeglarskich, dlatego ich odpowiedni wybór jest tak ważny. W końcu za ich pomocą nie tylko wynagradzasz żeglarza, ale również promujesz organizowane przez siebie regaty.