Sporty walki to współczesne forma rywalizacji między zawodnikami

Współczesne sporty walki. Czyli jak rywalizują ze sobą współcześni gladiatorzy

Sporty walki są niewątpliwie częstą formą aktywnego spędzania czasu w naszym kraju. Do najpopularniejszych sztuk walki w naszym kraju zaliczamy Boks, karate, Mma, ju-jitsu To właśnie w tych, jak i wielu innych dyscyplinach każdego dnia tysiące ludzi próbuje swoich sił.
Przez wiele lat osoby trenujące sporty walki były postrzegane w naszym kraju jako tak zwani chuligani było to spowodowane tym, że często na salach treningowych można było spotkać osoby związane ze światem kibiców oraz środowiskiem przestępców. Dopiero od kilku lat rosnąca popularność największej federacji MMA w naszym kraju, jaką jest KSW spowodowała, że coraz więcej osób zaczęło uczęszczać na sale treningowe. W dzisiejszych czasach trenowanie sztuk walki jest postrzegane jako forma aktywności fizycznej.

Co znajdziesz w tym artykule:

  1. BOKS
  2. MMA
  3. KARATE
  4. Brazylijskie ju-jitsu

W Polskim związku bokserskim zrzeszone jest aż 194 kluby, w których trenują zawodnicy pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Oczywiście klubów, w których możemy trenować boks jest wielokrotnie więcej. Boks jest oczywiście dyscypliną olimpijską i w historii igrzysk olimpijskich nasi reprezentanci zdobyli łącznie 43 medale, z czego 8 złotych 9 srebrnych i 23 brązowe. Oczywiście nie każdy, kto trenuje boks musi startować w zawodach. Zdecydowana większość ludzi trenuje z pasji bądź chęci rozwinięcia swoich umiejętności w celu samoobrony. Boks jest oczywiście sportem uderzanym, dlatego zabrania się kopania, obalania czy innych technik niezwiązanych z pięściarstwem. Boks jest oczywiście jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych nierzadko zawodnicy zarabiają za walki miliony złotych, a najlepsi zawodnicy na świecie zarabiają nawet setki milionów za walkę. Największa federacja bokserska WBC zrzesza najlepszych zawodników na świecie i potrafi na swoich wydarzeniach zapełnić największe hale sportowe na świecie.

Sport walki, który łączy w sobie wiele różnych kategorii takich jak boks, zapasy, ju jitsu, kickboxing i wiele innych. Mixed martial arts od niedawna zyskuje sporą popularność za sprawą takich federacji jak UFC i KSW te federacje przyczyniły się do rozpowszechnienia się tego sportu na całym świecie. Również w Polsce posiadamy setki klubów, gdzie zawodnicy rozwijają się na wielu płaszczyznach. Kiedyś Osoba, która trenowała ten sport była kojarzona głównie z chuliganami dzisiaj wiele z tych osób jest cenionymi zawodnikami na całym świecie. Wiele osób poświęca całe swoje życie dla tego sportu, aby stać się najlepszymi zawodnikami na świecie. Warto również wspomnieć, że niedawno w Polsce powstała organizacja Fame MMA, w której swoich sił próbują osoby popularne. Na chwilę obecną MMA nie wlicza się do dyscyplin olimpijskich, jednak prowadzone są rozmowy, aby dopuścić zawodników do rywalizacji na igrzyskach olimpijskich. Mieszane sztuki walki są najbardziej widowiskową formą sztuk walki, jest to spowodowane połączeniem wielu stylów walki w jednym czasie. Mma jest również jedną z najbardziej brutalnie wyglądających sportów walki.

Dwie kobiety walczące w mma. Sporty walki nie są tylko dla mężczyzn

Wywodząca się z Japonii sztuka walki objęła swoim zasięgiem cały świat i posiada blisko 100 odmian. Międzynarodowy komitet olimpijski wprowadził karate do dyscyplin olimpijskich w 2000 r. Trening karate opiera się na kichon, kata i kumite każdy z nich dostosowany jest do stopnia zaawansowania osoby trenującej. W Polsce istnieje setki szkół karate, które wyszkoliły wielu mistrzów w tym sporcie. Karate ze względu na pochodzenie kojarzy się z dyscypliną i opanowaniem co w połączeniu z precyzyjnymi ciosami sprawia, że karate staje się idealne do samoobrony. Wielu zawodników startuje w zawodach, gdzie zdobywają doświadczenie i trofea za rywalizację.

Jest to japońska sztuka walki bez użycia broni i polegała głównie na poddaniu przeciwnika za pomocą technik kończących. Różnego rodzaju duszenia, dźwignie na stawy czy też skrętówki pozwalają skutecznie obezwładnić oponenta w taki sposób, aby nie stawiał dalszego oporu. Odróżniamy wiele odmian ju-jitsu: Brazylijskie ju-jitsu, Combat, Francombat. BJJ to nic innego jak ju-jitsu, zapasy i judo w jednym, czyli poddanie zawodnika bez zadawania ciosów uderzanych. Jest bazą dla wielu zawodników MMA. 

Pozwala obezwładnić przeciwnika w taki sposób, aby nie doprowadzić do uszkodzeń jego ciała, przez co staje się idealnym narzędziem dla osób próbujących kogoś spacyfikować.

Podsumowując, wszystkie sporty walki mają swój charakter i specyficzne reguły. Mimo brutalności niektórych z nich i nierzadko poważnych kontuzji zawodników, cieszą się dużą popularnością.

Udostępnij:

Trofea na zamówienie z indywidualnym projektem

Ostatnio opublikowane

Śledź nas

Powiązane artykuły

W poprzednim artykule z cyklu jak zrobić projekt medalu –...

W poprzednim artykule dotyczącym tego, jak zrobić projekt medalu odlewanego...

Ze względu na dużą ilość zapytań o samodzielne wykonywanie projektu...