30 lat Wośp

Niesamowita tradycja pomagania, czyli 30 lat Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Pomaganie innym leży w naturze ludzi, którzy ponad wszystko cenią sobie dobro drugiego człowieka. Jest to wartość, o którą warto dbać i przekazywać następnym pokoleniom, aby każdego dnia świat stawał się lepszy. 30-letnia tradycja pomagania, którą zawdzięczamy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, już na stałe zagościła w sercach Polaków, sprawiając, że co roku pobijamy rekordy pomagania.

Jak zorganizować akcję charytatywną – od wizji do czynów

Na pytanie, czy warto pomagać, zawsze można udzielić tylko jednej, prawidłowej odpowiedzi, ale kwestia tego, jak to robić jest już bardziej skomplikowana. Jednak człowiek, który pomaga innym zawsze znajdzie odpowiednie rozwiązanie. Tak też było w tym przypadku. Historia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaczyna się niepozornie od programu radiowego, w którym Jerzy Owsiak zachęcał do przekazywania datków na rzecz dzieci z wrodzonymi wadami serca. Wkrótce zorganizowano koncert charytatywny, a w 1993 roku po raz pierwszy odbył się finał, który już na stałe miał się wpisać w zimową tradycję Polaków. Tegoroczna edycja będzie już 30 w historii WOŚP, a fundusze pozyskane podczas zbiórki zostaną przekazane na wsparcie okulistyki dziecięcej, co ma przyczynić się do polepszenia standardów leczenia wad wzroku u najmłodszych.

Fundacja została zarejestrowana 2 marca 1993 roku w Warszawie, a jej założycielami są Jerzy Owsiak, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, Bohdan Maruszewski, Piotr Burczyński, Paweł Januszewicz, Walter Chełstowski oraz Beata Bethke. Przez pierwsze kilka lat funkcjonowania fundacji tworzyło ją zaledwie kilka osób, natomiast dziś angażuje ona miliony wolontariuszy oraz podejmuje duże współprace z markami, firmami oraz osobami, które tak, jak jej założyciele, pomaganie mają we krwi.

Tradycja pomagania WOŚP

Zebrane środki i współpraca z gwiazdami

Charakterystyczne ,,siema” jest już z nami od 30 lat. W ciągu 29 finałów WOŚP zebrała ponad 1,5 MLD złotych na rzecz służby zdrowia, a cel zbiórki jest każdego roku zmieniany, aby każdy sektor mógł skorzystać z pomocy. Każdego roku w akcję zaangażowanych są setki firm oraz gwiazd ze świata sportu czy też rozrywki. Organizowane w ramach akcji zbiórki charytatywne często umożliwiają spędzenie niezapomnianych chwil z idolami czy też zakup bezcennych przedmiotów. Wszystko to, dzięki licytacjom, podczas których na rzecz fundacji można wystawić niemal każdą rzecz materialną i niematerialną. Często kwoty, które widnieją na licytacjach dochodzą do kilkudziesięciu, a niekiedy nawet kilkuset tysięcy złotych. Najdroższą licytacją ubiegłej edycji była książka Radka Kotarskiego w zestawie z czerwonym Ferrari, którą zakupiono za niebagatelną kwotę 455 555 złotych. Naprawdę robi wrażenie!

Dzień, w którym odbywa się finał orkiestry jest wydarzeniem wyjątkowym nawet na skalę światową. Większość mieszkańców Polski jednoczy się i wrzuca pieniądze do puszek noszonych przez wolontariuszy. Bezinteresowna pomoc innym z WOŚP stała się już tradycją w naszym kraju i corocznie miliony ludzi bierze udział w atrakcjach organizowanych przez organizację. Akcja znana jest również na całym świecie i wspierają ją osoby, mieszkające poza granicami naszego kraju. W tym roku weźmie w niej udział 90 sztabów zagranicznych w 29 krajach. To piękny obraz tego, jak ludzie potrafią się zjednoczyć, aby wspierać siebie nawzajem.

Pomaganie przez bieganie również jest możliwe! Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od 16 lat towarzyszy Bieg ,,Policz się z cukrzycą”. Jego celem jest promowanie aktywnego i zdrowego trybu życia oraz szerzenie wiedzy na temat choroby cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca. Wszystkie środki, jakie zostają zebrane podczas biegu przekazywane są na rzecz zakupu pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. Dzięki tej akcji w latach 2014-2021 wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupiła 195 pomp insulinowych, które wspomogły tysiące ciężarnych kobiet cierpiących na cukrzycę. Z kolei uczestnicy biegu w ramach podziękowania dostają wyjątkowe medale, stanowiące symbol dobra, którego byli częścią.

 

Odlewany medal na V złoty bieg w kształcie okularów z dwóch serc WOŚP
Medale odlewane na 16. bieg Policz się z cukrzycą

Dobro zawsze wraca, niekiedy w postaci pamiątkowej nagrody. Tryumf corocznie wspiera szczytny cel organizacji WOŚP. W tym roku specjalnie na finał wydarzenia stworzyliśmy ponad 15 000 medali odlewanych. Wyjątkowe medale na wyjątkową okazję zostały wykonane za pomocą najnowszej technologii, która umożliwiła nam dokładne odwzorowanie nawet najdrobniejszych szczegółów. Cieszy nas fakt, że kolejny raz możemy wspierać tak szczytny cel, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że nasze produkty są sygnowane logiem organizacji WOŚP, a następnie trafiają do tysięcy ludzi wspierających zbiórkę.

O tym, jak pomagać innym można mówić bez końca. Jednak w kwestii tej liczy się jedno – działanie. A więc wspólnie działajmy i pomagajmy, wspierając tegoroczną, 30. edycję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy!

Udostępnij:

Trofea na zamówienie z indywidualnym projektem

Ostatnio opublikowane

Śledź nas

Powiązane artykuły

W poprzednim artykule z cyklu jak zrobić projekt medalu –...

W poprzednim artykule dotyczącym tego, jak zrobić projekt medalu odlewanego...

Ze względu na dużą ilość zapytań o samodzielne wykonywanie projektu...