Dzień górnika

4 grudnia. Coroczne Święto Górników i nie tylko…

Barbórka, bo tak potocznie nazywane jest święto górników, obchodzone jest w Polsce 4 grudnia. Data nie przypadkowa bo właśnie wtedy przypada dzień św. Barbary z Nikodemii – patronki dobrej śmierci, trudnej pracy. Święta Barbara to patronka nie tylko górników ale także marynarzy, rybaków, żołnierzy, więźniów i kamieniarzy.
Tradycyjne święto górnicze rozpoczyna się uroczystą mszą świętą przy figurze Św. Barbary a następnie orkiestra górnicza przechodzi osiedlami górników, ich rodzin oraz dyrekcji grając przy tym swój hymn. Barbórka to także dzień, w którym odbywają się liczne wydarzenia kulturalne i sportowe, podczas których nie tylko górnicy celebrują ten ważny dla nich dzień.

Pochodząca z pogańskiej rodziny z miasta Heliopolis – obecnie teren dzisiejszego Libanu, kobieta żyła między III a IV wiekiem. Wysłana przez ojca na naukę w Nikodemii, po raz pierwszy styka się z wiarą chrześcijańską i tam ją przyjmuje. Ojciec Barbary, Dioskuros dowiedziawszy się że jego córka została chrześcijanką, próbował ją zmusić do wyparcia się wiary. Jednak jego próby nic nie zmieniły. Wtedy ojciec doniósł na własną córkę do władz, które w tamtym czasie prześladowały chrześcijan. Zamknięta w wieży Barbara była okrutnie torturowana. Według legend miał się jej wtedy objawić anioł z hostią i kielichem w rękach.
Barbara Mimo tortur nie wyrzekła się nigdy wiary. Według jednej z legend Barbarze udało się uciec z wieży a następnie schronić w skale, która się przed nią rozstąpiła. Z tego względu jest uznawana za patronkę górników. Ostatecznie  jednak została skazana na śmierć przez ścięcie głowy mieczem. Wyrok wykonał jej okrutny ojciec – który później miał zginąć od trafienia piorunem. Dlatego też św. Barbara jest także uznawana za patronkę niespodziewanej śmierci.
Figurki górników podczas pracy

Można śmiało powiedzieć, że historia górnictwa w Polsce jest starsza od naszego Państwa. Górnictwo od lat jest nierozłączną częścią naszego przemysłu. Największy rejon górniczy – Śląsk, to obszar wciąż kultywowanej tradycji górników. Mimo iż zawód górnika zalicza się do jednych z najcięższych zawodów świata, często jest on przekazywany z ojca na syna.

Praca pod ziemią wiążę się z wieloma czynnikami, które skutecznie utrudniają pracę w tym zawodzie. Wysoka temperatura, zapylenie, ciasne korytarze, ciemność i duża wilgotność to nie są przyjazne warunki do pracy. Tąpnięcia i wybuchy gazów to kolejne niebezpieczne elementy wpisane w ten zawód. Jednak mimo wszystko nadal znajdują się chętni podjąć tą niebezpieczną pracę za co należą się im ogromne wyrazy uznania.

Obecnie sytuacja w górnictwie poprawiła się i wypadki zdarzają się znacznie rzadziej. Sytuacja tej branży przemysłu (zwłaszcza związanego z wydobyciem węgla) jest jednak pod dużym znakiem zapytania ze względu na ocieplanie klimatu. Kolejne państwa deklarują odejście od wydobycia tego surowca, który stosujemy do ogrzewania i produkcji prądu na rzecz odnawialnych źródeł energii.

Statuetki odlewane oraz statuetki szklane to świetnie wyróżnienia, które sprawdzą się w każdej sytuacji. Dla górników także znajdziemy coś w naszej ofercie na trofea. Statuetka św. Barbary z odpowiednią dedykacją na podstawie na pewno będzie świetnym pomysłem na święto górników.
Niewątpliwie cieszące się ogromną popularnością szklane statuetki również będą świetnym wyborem. Indywidualna grafika, dedykacja oraz górnicze motywy sprawią, że trofeum idealnie wpisze się w charakter tradycji barbórkowych. Prezent na barbórkę dla górnika może być naprawdę interesujący i efektowny!

Krótki rajd składający się z kilku odcinków specjalnych i kilkunastu kilometrów oesowych, jest chyba najbardziej rozpoznawalną imprezą odbywającą się 4 grudnia. Rajd barbórki to symboliczne zakończenie sezonu sportów motorowych. Cała impreza jest zorganizowana w Warszawie a finalny odcinek jest rozgrywany na ulicy Karowej w centrum miasta. Popularna impreza, która przyciąga wielu fanów motoryzacji. Poza rajdem barbórki na terenie całego kraju odbywają się różnego typu imprezy biegowe, których motywem przewodnim jest górnictwo. Jedną z takich imprez, na którą przygotowaliśmy medale odlewane dla uczestników był 7 Bieg Dwóch Szybów. Trasa biegu została wytyczona po terenach kopalni, a sam medal zawiera wizerunek szybu kopalnianego. Zawieszony na czerwonej personalizowanej wstążce medal, dostał się w ręce wielu uczestników biegu. Świetna pamiątka z tej wyjątkowej okazji.

Tegoroczna barbórka zbliża się wielkimi krokami. Warto więc wcześniej pomyśleć o odpowiednich nagrodach z tej okazji!

Zapraszamy do kontaktu z nami lub spróbowania własnych sił i zaprojektowania nagród na trumf.com

Udostępnij:

Powiązane artykuły