Światowy Dzień Roweru. Jak zmienił nasze życie?

Światowy Dzień Roweru. Jak rower zmienił nasze życie?

Nauka jazdy na rowerze jest kolejnym etapem po nauce chodzenia, który przechodzi każde dziecko. Opanowanie tej umiejętności wspomaga rozwój i niewątpliwie ułatwia życie. Jednak nie zawsze tak było. Świat bez roweru był dla ludzkości znacznie trudniejszy, dlatego postanowiono uczcić jego istnienie, ustanawiając 3 czerwca Światowy Dzień Roweru.

Pomysł, który zrewolucjonizował świat

Historia roweru jest długa, a za jego sprawą niewątpliwie zmieniło się ludzkie życie. Ponad 200 lat temu baron Karl von Drais z Niemiec wpadł na pomysł stworzenia dwukołowej maszyny, napędzanej ludzkimi nogami. Pierwotnie nazywała się ona maszyną do biegania, ponieważ nie miała pedałów ani hamulców. Porównując ją z obecnymi standardami, pierwsze rowery działały na tej samej zasadzie, co rowerki biegowe dla dzieci. Wkrótce pomysł zaczęli urozmaicać inni wynalazcy, czego wynikiem była zmiana wyglądu oraz mechanizmu pierwszego roweru. W dalszej kolejności rower opanował ulice i wpłynął na polepszenie jakości życia wielu ludzi. Odegrał również ważną rolę w procesie zmiany postrzegania pozycji kobiety w społeczeństwie, umożliwiając paniom przemieszczanie się na równi z mężczyznami. Dlatego Światowy Dzień Roweru to również święto zmian i symbol niesamowitego kroku w przód.

Światowy Dzień Roweru szczególnie ważny w Holandii

Istnieje kraj, w którym według dostępnych statystyk jest więcej rowerów niż ludzi. Krajem tym jest Holandia, w której doliczono się około 17 milionów ludzi i aż 22 miliony rowerów. Można zatem śmiało wyciągnąć wniosek, że rower jest najlepszym przyjacielem Holendra. Jednak biorąc pod uwagę względy geograficzne, wybór roweru nie powinien dziwić. Holandia to kraj, w którym większość dróg jest płaska, bez podjazdów i niebotycznych wzgórz. Dlatego obywatele Holandii święto roweru obchodzą każdego dnia, a kolarski dryg mają niemal wpisany w genetykę.

Światowy Dzień Roweru - para na rowerach

Do wyboru do koloru

Dzień roweru to świetny czas do tego, aby zastanowić się nad tym, jaki rodzaj roweru najbardziej nam odpowiada. W końcu każdy z nas zdaje sobie sprawę z korzyści, jakie płyną z regularnej jazdy na rowerze. Są to nie tylko dobra zdrowotne, ale również ekologiczne i finansowe. Dlatego warto zamienić auto na rower. Wybór jest naprawdę szeroki i obejmuje rowery górskie, szosowe, trekkingowe, crossowe, zjazdowe czy BMX. Każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie, zagłębiając się w specyfikę wymienionych rodzajów rowerów. Jedne są przeznaczone do użytku dziennego, inne idealne na zawody kolarskie, podczas których najlepszym wręczane są m.in. medale kolarskie. Jednak niezależnie od celu, powinieneś wybierać rowery rozważnie. Szczególnie gdy chodzi o rowery sportowe. Dlatego przed ich zakupem warto zasięgnąć opinii doświadczonego profesjonalisty.

Najważniejsze wyścigi kolarskie na świecie

Imprezy rowerowe są bardzo zróżnicowane. Możemy je podzielić m.in. na imprezy jednodniowe o bogatych tradycjach, czyli tzw. pomniki kolarstwa czy też wieloetapowe zawody rowerowe. W Światowy Dzień Roweru warto poznać choćby zarys najważniejszych wydarzeń rowerowych, podczas których najlepsi zawodnicy zdobywają trofea i medale pamiątkowe.

Pomniki kolarstwa – imprezy o bogatych tradycjach

Najsłynniejsze, jednoetapowe wyścigi szosowe odbywają się wiosną oraz jesienią. Wiosenne klasyki rozgrywają się w większości w Belgii oraz północnej Francji. Natomiast, kilka miesięcy później, jesienią zawody przenoszą się do Włoch i południowej Francji. Wszystkie te lokalizacje łączy fakt, że wytyczone trasy są ekstremalnie trudne i wymagające. Pięć najważniejszych imprez tego typu nazywanych jest pomnikami kolarstwa. Są nimi: Mediolan-San Remo, Dookoła Flandrii, Paryż-Roubaix, Liège-Bastogne-Liège oraz Giro di Lombardia.

Światowy Dzień Roweru - zawody rowerowe

Wieloetapowe zawody rowerowe

Wieloetapowe wyścigi rowerowe charakteryzują się tym, że trwają kilkanaście dni. W tym czasie zawodnicy biorą udział w ekstremalnie wyczerpujących zawodach na różne dystanse. O zwycięstwie w tego typu zawodach decyduje nie tylko talent i umiejętności, ale niekiedy również praca zespołowa. Dlatego wieloetapowy wyścig kolarski bywa niekiedy bardzo przewrotny i zaskakujący. To z kolei sprawia, że przyciąga całą masę fanów, którzy najbardziej pokochali trzy słynne wyścigi tego rodzaju. Są to: Tour de France, Giro D’Italia oraz Vuelta a España. Z kolei w Polsce najsłynniejszym wyścigiem jest znane nam wszystkim Tour de Pologne, zaliczane do listy kilkunastu najważniejszych imprez w sezonie.

Nagrody dla kolarzy na Światowy Dzień Roweru

Niezależnie od tego, czy ktoś jest pasjonatem-amatorem czy też profesjonalistą, zawsze zasługuje na odpowiednie wyróżnienie swoich osiągnięć w tym pięknym sporcie. W tym celu wykorzystuje się dedykowane medale sportowe oraz unikalne statuetki dla rowerzystów, których nie brak w naszej ofercie.

Oryginalne medale dla rowerzystów

Tworząc medale rowerowe, zawsze staramy się, aby w pełni oddawały klimat wydarzenia, na którym są wręczane. To ważne, aby nagroda idealnie współgrała z estetyką oraz atmosferą zawodów, ponieważ dzięki temu nawet po latach jest z nimi kojarzona. Decydując się na nasze medale na zawody rowerowe, masz naprawdę szeroki wybór, począwszy od materiałów, a kończąc na kształcie. Medale odlewane są trwałe i mogą zostać wypełnione kolorem. Jeśli jednak zależy Ci na szybszej realizacji, idealnie sprawdzą się medale z nadrukiem. Z kolei, gdy masz swój oryginalny pomysł na kształt i formę medalu najlepiej wybrać serię LaserCut. Jak widzisz, opcji jest wiele, a każda dopasowana jest do Twoich oczekiwań oraz możliwości. Możesz je zweryfikować, kontaktując się z naszym zespołem w celu wykonania darmowej wyceny.

Medal Rower jest wielce OK na Światowy Dzień Roweru ze zdobieniami 3DMedal Wiosenny Rajd Rowerowy na Światowy Dzień Roweru z kolarskim nadrukiemMedal Rowerzyści ze stali na Światowy Dzień Roweru o nieregularnym kształcie 

Statuetki kolarskie na indywidualne zamówienie

Kolarze z pewnością ucieszą się, gdy wyróżnisz ich umiejętności i wytrwałość unikalną statuetką. O oryginalności naszych nagród świadczy fakt, że mogą przybierać niemal dowolny kształt i łączą w sobie wiele różnych materiałów. Trofea, które tworzy nasz zespół, wykonywane są pod indywidualne zamówienie. W tym celu należy skontaktować się z naszym zespołem, zlecić wykonanie projektu bądź wykonać go samodzielnie, zachowując techniczne wytyczne, a następnie cieszyć się idealną realizacją dopasowaną do Twojego budżetu.

Statuetka Bike Marathon na Światowy Dzień Roweru w kształcie zębatkiStatuetka POSTNORD na Światowy Dzień Roweru w kształcie rowerzysty, jadącego na rowerzeStatuetka Poznańska Korba na Światowy Dzień Roweru wykonana ze szkła i metalu

W Światowy Dzień Roweru warto pamiętać o kolarzach, który każdego dnia pielęgnują rowerowe tradycje. Ostatecznie to pierwszy z nich zrewolucjonizował świat. Sprawił, że dziś każdy może poczuć wiatr we włosach, siadając na dwukołowej maszynie i wprawiając ją w ruch własnymi nogami.

Przed wyborem rodzaju nagród na Twoje wydarzenie sportowe, warto zasięgnąć rady u doświadczonego konsultanta.

 Zachęcam do zamówienia darmowej wyceny lub skorzystania z konsultacji telefonicznej z naszym konsultantem.


Formularz darmowej wyceny


Konsultacja z doradcą

Udostępnij:

Trofea na zamówienie z indywidualnym projektem

Ostatnio opublikowane

Śledź nas

Powiązane artykuły

W poprzednim artykule z cyklu jak zrobić projekt medalu –...

W poprzednim artykule dotyczącym tego, jak zrobić projekt medalu odlewanego...

Ze względu na dużą ilość zapytań o samodzielne wykonywanie projektu...