Sporty zimowe w Polsce. 5 najpopularniejszych zimowych dyscyplin sportowych

Zimą zwykle trudniej jest nam zadbać o formę. Wieczory stają się dłuższe, a dni chłodniejsze, co nie sprzyja uprawianiu niektórych sportów. Wraz z pierwszym śniegiem budzą się jednak do życia zimowe dyscypliny sportowe. Ich popularność z roku na rok wzrasta, sprawiając, że polska zima to już nie tylko pora świąt i ferii, ale również śnieżnych rywalizacji sportowych. Poniżej znajduje się lista, w której przybliżyliśmy najpopularniejsze sporty zimowe w Polsce.

Zima cieszy najbardziej dzieci, które zauroczone miękkim śniegiem, wybiegają na podwórka, poszukując idealnego miejsca na ulepienie bałwana. Rodzice coraz częściej wykorzystują zimowy zapał swoich pociech, angażując je w sporty zimowe dla dzieci. Jednak sporty zimowe można uprawiać niezależnie od wieku, a najbardziej popularne z nich to łyżwiarstwo, hokej, narciarstwo, snowboard oraz biegi narciarskie.

To, co się w nich liczy to zapał oraz wytrwałość, aby każdego dnia pokonywać własne słabości. Zimowe dyscypliny sportowe rozwijają organizm, pozytywnie wpływają na samopoczucie i pomagają zachować dobrą kondycję fizyczną. Warto więc wybrać się zimą na zewnątrz i zaczerpnąć odrobiny świeżego, mroźnego powietrza i przy okazji trochę się poruszać!

Niezwykle popularna forma zimowej aktywności, którą można uprawiać nawet w centrum miasta. Rozkładane co roku lodowiska, przyciągają masę dzieci i dorosłych, chcących spróbować jazdy na lodzie. Jazda na łyżwach to ciekawy sposób na spędzenie wolnego czasu a także oryginalny sposób na spędzenie randki.

Jazda na łyżwach od wielu lat jest dyscypliną olimpijską, w której rywalizują najlepsi łyżwiarze. Łyżwiarstwo figurowe, bo o nim mowa, jest dyscypliną, która łączy ze sobą wszystko, to co najlepsze w sporcie. Artystyczne widowisko pełne piruetów, skoków, niesamowitych figur oraz wielu emocji. Wszyscy najlepsi łyżwiarze figurowi w historii zaczynali kiedyś od okolicznego lodowiska, na którym rozwijali swoje umiejętności i marzyli o sukcesie. Jazda na łyżwach pozwala rozwinąć wiele różnych umiejętności, począwszy od wszechstronnego rozwoju fizycznego, a skończywszy na poczuciu rytmu.

Warto więc sprawdzić czy jeżdżenie na łyżwach nie jest przypadkiem twoim ulubionym sportem zimowym. Kto wie, może w przyszłości będziemy mogli przygotować dla Ciebie łyżwiarskie trofea!

Jazda na łyżwach to popularny sport w naszym kraju

Jeśli jesteś fanem sportów drużynowych, to hokej na lodzie jest idealnym sportem zimowym dla Ciebie. Jest to gra rozgrywana na lodowisku, podczas której zawodnicy starają się wbić krążek do bramki drużyny przeciwnej. Obecnie, dzięki temu, że rozgrywki odbywają się na lodowiskach w zamkniętych halach, sport ten może być rozgrywany przez cały rok. Hokej to gra niezwykle dynamiczna, w której hokeista musi przestrzegać wielu określonych zasad. Mecze hokeja wymagają od sportowców dużego sprytu, refleksu, zwinności, a przede wszystkim doskonałej jazdy na łyżwach. Każda drużyna hokejowa składa się z sześciu graczy. Można zatem poprzez tę grę nauczyć się również pracy zespołowej oraz samodzielnego myślenia, ponieważ każda styczność z krążkiem wymaga natychmiastowej reakcji i odpowiedniego planu działania.

Zimowa aura sprzyja wycieczkom w góry, a malownicze, górskie widoki zachęcają do narciarskiego szaleństwa na stokach. Zimowe dyscypliny, na które składa się narciarstwo, łączą narty. Narciarstwo samo w sobie jest szerokim pojęciem, ponieważ pod swoją nazwą skrywa takie formy aktywności jak narciarstwo biegowe czy też skoki narciarskie.

 Każda z tych form jest wyjątkowa, a rekreacyjne uprawianie narciarstwa pozytywnie wpływa na samopoczucie, zdrowie oraz kondycję. Oprócz tego, zjazdy, jak i bieganie na nartach pogłębiają relacje z drugim człowiekiem. Możemy aktywnie spędzać czas, jednocześnie zacieśniając więzi z partnerem, rodzicami, dziećmi czy też przyjaciółmi.

Snowbordzisci na stoku w zimowych ubraniach

W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywa snowboard. Jazda na desce snowboardowej zrodziła się z pasji fanów deskorolek, którzy nie chcieli porzucić swojej ulubionej dyscypliny na okres zimy. Tak właśnie w latach 60. ubiegłego wieku narodziła się nowa zimowa dyscyplina, której podwaliny stały się fundamentem współczesnego snowboardingu. Z kolei w 1998 roku snowboard został wprowadzony do programu Zimowych Igrzysk Olimpijskich, a pasjonaci tego sportu mogli po raz pierwszy otrzymać medale, które zapisały się na sportowych kartach historii. 

Od tego czasu jazda na snowboardzie dostarcza sportowcom niezapomnianych chwil oraz szalonych emocji. Jest to sport dla osób, które lubią adrenalinę. Podczas zjazdów oraz podniebnych wyskoków (które wykonywane są przez bardziej doświadczonych snowboardzistów) można podziwiać górskie widoki oraz zobaczyć stok z innej perspektywy niż zwykle. Oprócz doznań estetycznych oraz emocjonalnych snowboard niesie za sobą również korzyści zdrowotne. Przede wszystkim jazda na snowboardzie wzmocni mięśnie, poprawi równowagę, usprawni pracę serca oraz dostarczy organizmowi masy endorfin tak bardzo potrzebnych podczas zimy.

Niemal każdy z nas w dzieciństwie spędzał wolny czas w zimie, zjeżdżając z górek na sankach. Mimo iż ta zabawa nie była tak dynamiczna jak podczas zawodów saneczkarskich, emocje wywoływała podobne. 

Od 1964 roku saneczkarstwo na sztucznych torach stało się dyscypliną olimpijską. Zawodnik leżąc na sankach nogami do przodu, pędzi z ogromną prędkością, odpowiednio manewrując i balansując ciałem w celu utrzymania się w torze jazdy. Najważniejsza jest tu technika jazdy oraz odpowiednie przygotowanie techniczne sanek. O zwycięstwie w wyścigu decydują zazwyczaj połączone czasy z dwóch ślizgów. 

W Polsce stolicą saneczkarstwa jest Krynica Zdrój, w której obywały się kilkukrotnie mistrzostwa świata. 

Zimowe sporty są wspaniałym pomysłem na to, jak aktywnie spędzać czas podczas chłodnych dni. Nie tylko poprawiają samopoczucie oraz korzystnie wpływają na kondycję fizyczną, ale również umożliwiają zacieśnianie więzów rodzinnych i przyjacielskich. Warto zatem spośród wielu dostępnych dyscyplin znaleźć coś dla siebie i czerpać z dobrodziejstw sportu również zimą.

Udostępnij:

Trofea na zamówienie z indywidualnym projektem

Ostatnio opublikowane

Śledź nas

Powiązane artykuły

W poprzednim artykule z cyklu jak zrobić projekt medalu –...

W poprzednim artykule dotyczącym tego, jak zrobić projekt medalu odlewanego...

Ze względu na dużą ilość zapytań o samodzielne wykonywanie projektu...