Sporty wodne

Sporty wodne to nie tylko pływanie

Sporty wodne zaliczają się do jednych z najczęstszych form aktywności, które wybieramy podczas naszego wypoczynku. Musimy jednak pamiętać, że sporty wodne to nie tylko lato i zabawa. Wiele osób w wodzie próbuje realizować swoje pasje i cele sportowe.

Sporty wodne to nie tylko zabawa

Wszyscy, kiedy pomyślimy o wodzie myślimy zapewne o pływaniu. Co jest zaledwie czubkiem góry lodowej, woda umożliwia nam realizację setek pasji i zainteresowań zarówno podczas okresu letniego, jak i zimowego. Uprawianie sportów wodnych wymaga od nas wiele wysiłku, dzięki czemu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu przynosi wiele korzyści. Musimy jednak pamiętać o niebezpieczeństwach, z którymi możemy się spotkać podczas wypoczynku. Skurcze, udary i poparzenia słoneczne to tylko niektóre z nich, dlatego należy pamiętać aby skutecznie zabezpieczać się przed nimi.

Sporty wodne w podziale na kategorie

Większość z nas żyje w przekonaniu, że sporty wodne są związane z pływaniem jednak woda daje nam podobny wachlarz możliwości jak ziemia. Szeroki zakres możliwości spędzania wolnego czasu w wodzie doprowadzi do sytuacji, w której wytworzyła się naturalna klasyfikacja. Do głównej grupy zaliczamy sporty uprawiane w wodzie. Do tej grupy możemy zaliczyć takie dyscypliny jak pływanie czy skoki do wody. Jako kolejną grupę możemy przedstawić sporty uprawiane pod powierzchnią wody. Naturalną myślą będzie oczywiście nurkowanie jednak to zaledwie początek szerokiego wachlarza możliwości. Jedną z bardziej efektownych kategorii sportów wodnych nazywamy te, które uprawiamy właśnie na powierzchni wody.

Sporty wodne uprawiane w wodzie

Sporty wodne to oczywiście pływanie, które możemy podzielić na dziesiątki różnych stylów, czy też długości. Pływanie jest na tyle popularne i rozpowszechnione, że postanowiliśmy nie poświęcać dla niego zbyt wiele uwagi.

 

Aqua aerobic

Wszyscy znamy grupowe zajęcia aerobiku, podczas których poprawiamy naszą wydolność i sprawność fizyczną. W pewnym momencie ktoś wpadł na pomysł, żeby przenieść zajęcia z sali treningowej do wody. Okazało się to świetnym rozwiązaniem dla osób, które miały problemy ze stawami. Woda eliminuje efekt grawitacji, a opór, jaki stawia pozwala na wyeliminowanie obciążników. Aqua aerobic jest świetną formą aktywności dla osób starszych lub posiadających jakieś ograniczenia fizyczne.

Kobieta skacząca do basenu z trampoliny

Piłka wodna

Kolejną formą spędzania wolnego czasu w wodzie jest piłka wodna. Dyscyplina ta wchodzi w skład dyscyplin olimpijskich od 1900 roku. Do rywalizacji przystępują dwie drużyny po 7 zawodników, a ich głównym celem jest wrzucenie piłki do bramki przeciwnika. Wymiary basenu muszą spełniać 20×30 metrów, a jego głębokość nie może być mniejsza, niż 180 cm. Do najważniejszej zasady zalicza się jednak zakaz stania, zawodnicy muszą pływać bez znaczenia, ile mają wzrostu. Dodatkowo podczas rozgrywki można posługiwać się wyłącznie jedną ręką.

Snorkeling

Wszyscy lubią zwiedzać tak więc dlaczego nie zwiedzać świata podwodnego? Snorkeling to forma aktywności fizycznej do której potrzebujemy maski ewentualni płetw do szybszego pływania. Pływamy po powierzchni wody i obserwujemy życie podwodne. Można sobie pomyśleć co snorkeling ma wspólnego ze sportem, samo pływanie jest dla naszego organizmu wysiłkiem fizycznym. Musimy pamiętać że aktywnosci fizyczna nie musi wiązać ze sobą potwornego zmęczenia i litrów potu.

Sporty wodne to wiele możliwości

Zakres dyscyplin uprawianych w wodzie jest bardzo szeroki i my wymieniliśmy tylko naparstek. Istnieje oczywiście wiele innych dyscyplin wodnych takich jak skoki do wody, pływanie synchroniczne, akrobatyka wodna.

Sporty podwodne

Dyscypliny podwodne zaliczają się do jednych z najmniej widowiskowych co jest oczywiście naturalną sprawą, biorąc pod uwagę, że rywalizacja odbywa się pod powierzchnią wody.

 

Nurek przepływający pod łódką

Nurkowanie

Nurkowanie jest oczywiście jedną z najbardziej popularnych dyscyplin rozgrywanych pod wodą. Istnieje jednak wiele kategorii, w których możemy rywalizować. Nurkowanie w osprzęcie, nurkowanie na głębokość, wytrzymałość pod wodą. Nurkowanie stało się prekursorem do innych dyscyplin rozgrywanych pod wodą.

Freediving

Sport polegający na nurkowaniu na jak największą głębokość bez zastosowania aparatury oddechowej. Nurek korzysta jednak z okularów i płetw. Największa głębokość osiągnięta przez człowieka w naturalny sposób wynosi 214 metrów. Rekord należy do Austriaka Herberta Nitscha.

Rugby podwodne

Dyscyplina ta wywodzi się z niemiec, na basenie o wymiarach 12–18 m, szerokości 8–12 m oraz głębokości 3,5–5 m a na boisku rywalizuje po 6 osób z każdej drużyny. Długość rozgrywki wynosi 2×15 minut a wygranego wyłania większa ilość zdobytych punktów.

Oczywiście gama sportów podwodnych jest znacznie większa a my wymieniliśmy tylko niektóre. Pod wodą możemy uprawiać takie sporty jak: hokej podwodny, podwodne pływanie na orientację, podwodne pływanie szybkie.

Sporty na wodzie

To największa grupa, która umożliwia realizowanie największej liczby pasji. Oczywiście na naszym blogu nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich, dlatego postanowiliśmy ograniczyć się tylko do kilku najbardziej popularnych.

 

Żeglarstwo

Wbrew pozorom jest to sport, który może uprawiać prawie każda osoba. Wystarczy tylko odrobina chęci i czasu. Musimy poszukać miejsca, gdzie możemy uprawiać taką pasję. Oczywiście nie musimy kupować żaglówki, wystarczy wypożyczyć sprzęt. W naszym kraju każdego roku tysiące ludzi realizuje swoją pasję związaną z żeglarstwem. Jest to również świetna forma do spędzania wolnego czasu z rodziną, która poza wypoczynkiem pozwala na integrację.

Żaglówki na horyzoncie z widokiem na góry

Kitesurfing

Połączenie dwóch żywiołów sprawiły, że człowiek zaczął je wykorzystywać do zabawy. To właśnie ten sport zalicza się do jednych z bardziej widowiskowych konkurencji. Zawodnicy wykonują masę figur, które są następnie punktowane przez sędziów. Oczywiście zawodnik z największą liczbą punktów zwyciężą zawody. Ten sport jest również bardzo niebezpieczny, zawodnicy niejednokrotnie wznoszą się na kilka lub kilkadziesiąt metrów nad ziemię. Rekord należy do Victora Borsuka, który poszybował na wysokość 68 metrów.

Sporty motorowodne

również wliczają się do grupy sportów rozgrywanych na powierzchni. Każda maszyna, która pływa może zostać wykorzystana do różnego rodzaju rywalizacji, jak i rekreacji. W sportach motorowodnych wykorzystujemy oczywiście maszyny napędzane silnikiem bez znaczenia, czy jest on spalinowy, czy też elektryczny. Różnego rodzaju wyścigi, maratony czy nawet rekordy prędkości. Obecny rekord prędkości na wodzie wynosi aż 511,1 km/h i należy do Australijczyka Kena Warby’ego.

Woda otacza nas z każdej strony, dlatego w wolnej chwili warto wykorzystać jej obecność i spędzić miło czas. Wszyscy musimy mieć jednak w głowie to, że nieodpowiedzialne zachowanie nad wodą może doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku. Oczywiście uprawianie aktywności fizycznej nie ogranicza się tylko do lata, zapraszamy do przeczytania artykułu o sportach zimowych na naszym blogu.

Udostępnij:

Trofea na zamówienie z indywidualnym projektem

Ostatnio opublikowane

Śledź nas

Powiązane artykuły

W poprzednim artykule z cyklu jak zrobić projekt medalu –...

W poprzednim artykule dotyczącym tego, jak zrobić projekt medalu odlewanego...

Ze względu na dużą ilość zapytań o samodzielne wykonywanie projektu...