Wytyczne które powinien spełniać projekt medalu

O czym należy pamiętać, robiąc projekt medalu? Poznaj tajniki projektowania na własną rękę!

W poprzednim artykule dotyczącym tego, jak zrobić projekt medalu odlewanego przybliżyliśmy podstawy tworzenia projektu i pokazaliśmy programy niezbędne do jego wykonania. Dziś przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółowe wytyczne do projektu, dotyczące m.in. zdobień, ażurów czy struktury, o których należy pamiętać, podejmując się samodzielnego wykonania projektu. Zapoznaj się z nimi, aby prawidłowo wykonać własny projekt medalu lub skontaktuj się z nami, a z przyjemnością wykonamy go za Ciebie!

Nie zapomnij o drugiej stronie medalu!

Jak wiadomo, medal ma zawsze dwie strony. Przygotowując projekt, należy pamiętać o tym, aby zawrzeć w nim zarówno awers (przód medalu), jak i rewers (tył), które powinny być względem siebie odbiciem lustrzanym. Jest to bardzo ważne, ponieważ obie strony medalu można spersonalizować, dodając różnorakie zdobienia. Zwykle najważniejsze elementy umieszczane są na awersie. To one przyciągają wzrok i skupiają uwagę, dlatego warto zaplanować ich układ w taki sposób, aby był on jak najbardziej czytelny i zrozumiały. W tym celu wielu Klientów decyduje się na przeniesie części zdobień na tył medalu lub jego wstążkę. Takie dwustronne projekty medali dają możliwość umieszczenia większej ilości informacji, grafik i detali na jednym medalu.

Projekt powinien zawierać przód i tył medalu.
Projekt medalu powinien zawierać jego awers i rewers, czyli przód i tył.

Medal ze wstążką? Niezbędne jest zaznaczenie ucha

Chcesz, aby Twój medal zwieńczała piękna wstążka? Koniecznie zawrzyj to w projekcie, dodając do niego ucho, które powinno znajdować się pośrodku medalu. Taki otwór na wstążkę powinien mieć nie mniej niż 3,4 mm oraz być o 1,5 mm szerszy niż wstążka. Co więcej, grubość materiału otaczającego otwór powinna być nie mniejsza niż 2 mm. Ważne jest również to, aby w przypadku wstążki wsuwanej zaznaczyć ucho przecięte. W przeciwnym wypadku (gdy otwór będzie w pełni otoczony materiałem) wstążkę będzie można dodać do medalu wyłącznie poprzez zszycie lub zgrzanie jej z gotowym produktem. Jeśli zatem zależy Ci na tym, aby móc samodzielnie wymieniać wstążkę, zaznacz to w projekcie, przecinając ucho. Dzięki temu będziesz mógł wsuwać i wysuwać wstążkę, dopasowując ją do Twojego gotowego medalu.

Po lewej medal z zabudowanym otworem na wstążkę, natomiast po prawej medal z przeciętym uchem dostosowanym do wsuwanych wstążek.

Kolorowe zdobienia, czyli projekt medalu z nadrukiem lub farbą

Nasze medale na zamówienie możesz urozmaicać za pomocą dwóch rodzajów kolorowych zdobień. Są to nadruk oraz wypełnienie farbą, których zastosowanie wymaga wprowadzenia indywidualnych wytycznych do projektu. Zdobienia te stosujemy w przypadku medali odlewanych 2D i 3D. Wyjątek stanowią medale Vision, w których to zdobienia wykonujemy wyłącznie w formie nadruku.

Jak zrobić projekt medalu z grafiką pod nadruk?

Medal z kolorowym nadrukiem.

Kolorowa grafika to element, który mocno przyciąga wzrok. Jest to zasługa wyrazistych barw oraz możliwości wykonywania przejść tonalnych i przezroczystości. Jednak, tworząc własny projekt medalu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, bez których efekt końcowy może nie być w pełni satysfakcjonujący. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby wymiary grafiki były dopasowane do kształtu, jaki zajmuje ona na medalu. Nawet niewielka różnica w rozmiarze może sprawić, że część grafiki nie znajdzie się na medalu lub nie wypełni go w całości. Ponadto, ważne, aby teksty zamieniono na krzywe, a gotową grafikę (w preferowanej rozdzielczości 300 dpi) umieszczono w projekcie jako osobny załącznik w formacie jpg, psd lub pdf.

Specyfika zdobień pokrytych farbą

W przypadku zdobień wykonanych za pomocą farby sytuacja jest zupełnie inna. Przede wszystkim dotyczy ona różnorodności kolorów oraz gradientów, których nie wykonujemy przy użyciu emalii. Nie oznacza to jednak, że medal wypełniony farbą musi być jednokolorowy. Na medalu możemy umieścić nawet osiem farb, jednak każdy z kolorów powinien być oddzielony swoim własnym konturem nie mniejszym niż 0,3 mm. Ponadto, miejsce pod wypełnienie powinno być płaskie i mieć co najmniej 1 mm szerokości. Farbą pokryte mogą zostać dowolne elementy znajdujące się na medalu, również napisy. Należy jednak pamiętać o tym, aby każdy element spełniał określone powyżej wytyczne. Tylko wtedy zostanie on odpowiednio pokryty farbą.

Medal z kolorową emalią

Ażury - czym są i jak je oznaczyć?

Ażur to rodzaj zdobienia, który polega na wycięciu otworów w ozdobnym kształcie, przez które prześwituje tło. Ażurem nie jest więc każdy otwór, będący częścią medalu, np. otwór na ucho. Dlatego też tworząc projekt medalu, ważne jest to, aby odpowiednio zaznaczyć otwory, będące ażurami. Nasza firma za oznaczenie, wskazujące na miejsce występowania ażuru przyjęła literę ,,X”. Co więcej, należy je oznaczyć zarówno na awersie, jak i rewersie. Znaczenie ma również rozmiar i kształt ażuru. Nie może on mieć mniej niż 5 mm średnicy i nie może zostać wykonany w formie litery lub wokół niej. W pozostałych przypadkach może stanowić piękną ozdobę, wyróżniającą medal na tle innych.

Schemat oznaczania ażurów.
Schemat prawidłowego wyznaczania ażurów na projekcie.

Struktura medalu - co warto o niej wiedzieć?

Struktura, czyli tekstura, którą pokryte są medale, chroni przed uszkodzeniami, dodatkowo podnosząc atrakcyjność produktu. Nasza firma oferuje sześć różnych struktur, które dobierane są do medalu na podstawie specyficznych wytycznych. Tworząc własny projekt medalu, możesz zaznaczyć miejsca, które mają zostać pokryte wyczuwalną w dotyku teksturą. Musisz jednak pamiętać, że tekstura powinna się znajdować wyłącznie na najniższej warstwie wysokości medalu, stanowiąc pewnego rodzaju tło pod pozostałe zdobienia.

6 struktur, którymi możemy pokryć medal.
Obecnie wykonujemy 6 rodzajów struktur, które chronią i podnoszą atrakcyjność medali.

Przeszliśmy przez wszystkie punkty niezbędne do tego, aby prawidłowo wykonać projekt medalu. Teraz już wiesz, o jakich elementach warto pamiętać, a czego należy unikać podczas projektowania. Już wkrótce pojawi się kolejny artykuł, w którym będziesz mógł zobaczyć przykładowy projekt wraz z opisem elementów i wymiarów.

Udostępnij:

Trofea na zamówienie z indywidualnym projektem

Ostatnio opublikowane

Śledź nas

Powiązane artykuły

W poprzednim artykule z cyklu jak zrobić projekt medalu –...

W poprzednim artykule dotyczącym tego, jak zrobić projekt medalu odlewanego...

Ze względu na dużą ilość zapytań o samodzielne wykonywanie projektu...