Medale związane z krwiodawstwem

Honorowe oddawanie krwi. Medale związane z krwiodawstwem

Krew jest symbolem życia, poświęcenia oraz bohaterstwa. Jest to substancja, której mimo upływu tysiącleci nie udało nam się zastąpić żadną inną. Zatem, aby ją zdobyć potrzebne jest dobre serce innej osoby, która oddając krew i osocze, ratuje zagrożone życie drugiego człowieka. Tryumf już od wielu lat wspiera honorowe oddawanie krwi. Piękno idei dzielenia się sobą jest bliskie naszemu sercu, dlatego jako producent pucharów i medali upamiętniamy dawców krwi, sprzyjając szerzeniu się tej szlachetnej misji.

Ratowanie ludzkiego życia nie musi być trudne. Czasami wiążę się z oddaniem cząstki siebie niewidocznej dla oczu. Krwiodawstwo działa właśnie na takiej zasadzie. Aby zostać krwiodawcą należy zgłosić się do punktu uprawnionego do pobierania krwi. W Polsce krew można oddać wyłącznie w placówkach, które wchodzą w skład Publicznej Służby Krwi. Często jednak krew pozyskiwana jest również na akcjach wyjazdowych, gdzie w mobilnym punkcie można oddać krew i pomóc drugiemu człowiekowi.
Istotną kwestią jest również to kto może zostać dawcą krwi. Narodowe Centrum Krwi na oficjalnej stronie internetowej podaje, że dawcą krwi może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 65 rokiem życia. Ponadto dawca powinien ważyć minimum 50 kg oraz w okresie pół roku przed oddaniem krwi nie miał wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych i endoskopowych, oraz nie był leczony krwią i preparatami krwiopochodnymi. Posiadanie tatuażu nie uniemożliwia zostanie Honorowym Dawcą Krwi, jednak należy pamiętać, że w ciągu 6 miesięcy od wykonania tatuażu, piercingu czy akupunktury nie można oddawać krwi. Warto podkreślić, że chęć niesienia pomocy innym, wykorzystując krwiodawstwo nie wiąże się z regularnym oddawaniem krwi. Decyzja o tym, kiedy zostanie pobrana krew należy do krwiodawcy jednak należy pamiętać, że częstotliwość oddawania krwi jest ograniczona w zależności od płci.

Oddawanie krwi wiążę się z odpowiedzialnością. Warunki, które należy spełnić, aby zostać dawcą są podyktowane nie tylko bezpieczeństwem osoby, oddającej krew, ale również biorców. Z tego względu zasady oddawania krwi uwzględniają też sytuacje, w których oddawanie krwi jest ograniczone, bądź niemożliwe. Oprócz niespełnienia podstawowych zaleceń, które zostały omówione wcześniej do oddania krwi dyskwalifikują nas również inne czynniki. Są to m.in.: choroby zakaźne, pozbawienie wolności, menstruacja, ciąża oraz okres 6 miesięcy po jej zakończeniu, ostre stany uczuleniowe czy też choroby układu oddechowego, pokarmowego lub moczowego. Ustanie bądź wyleczenie powyższych przywraca nam możliwość zostania Honorowym Dawcą Krwi.

Narodowe Centrum Krwi zaleca, aby w przeddzień oddawania krwi wypić około 2 litrów płynów, najlepiej wody niegazowanej. Dawca krwi nie może w tym czasie spożywać alkoholu oraz powinien ograniczyć palenie papierosów. Natomiast w dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz nie mieć objawów przeziębienia. Zalecane jest również spożycie lekkiego posiłku, który nie zawiera dużej ilości tłuszczów. Oprócz kwestii zdrowotnych dawca powinien również spełnić zalecenia formalne. Aby przystąpić do pobrania krwi powinien mieć przy sobie dowód osobisty lub inny dokument, potwierdzający tożsamość.

Korzyści płynące z bycia Honorowym Dawcą Krwi
Honorowi dawcy krwi uzyskują ten tytuł dobrowolnie poprzez oddanie krwi. Wraz z tytułem wręczana jest legitymacja Honorowego Dawcy Krwi, z którą wiąże się również szereg korzyści. Przywileje Honorowego Dawcy Krwi obejmują zwrot kosztów zarobku oraz przejazdu do najbliższej placówki publicznej służby krwi, ulgę podatkową, posiłek regeneracyjny czy też bezpłatne wyniki badań diagnostycznych. Honorowemu Dawcy Krwi przysługuje obecnie dwa dni wolne od pracy. Zatem oddawanie krwi w żadnym wypadku nie koliduje z pracą.

Wraz ze wzrostem ilości oddanej krwi zmienia się tytuł, który nadawany jest dawcy krwi. Zasłużony Honorowy Dawca Krwi to tytuł, który podzielony jest na stopnie. Trzeci stopień uzyskuje kobieta, która oddała co najmniej 5 litrów krwi lub mężczyzna, który oddał 6 litrów krwi. Drugi stopień należy się kobiecie, która oddała minimum 10 litrów oraz mężczyźnie, jeśli oddał przynajmniej 12 litrów krwi. Z kolei pierwszy stopień można osiągnąć po oddaniu 15 litrów w przypadku kobiet oraz 18 litrów w przypadku mężczyzn. Tytuł wiąże się również z poszerzeniem przywilejów oraz odpowiednim odznaczeniem. Każde z tych wyróżnień honorowane jest odznaką w odpowiednim kolorze: brązowym, srebrnym oraz złotym. Medale odlewane nadaje Polski Czerwony Krzyż na podstawie wniosku, który zawiera potwierdzenie ilości oddanej krwi lub jej składników. Medale i odznaczenia polskie wyszczególniają jeszcze jedno odznaczenie. Tytuł ,,Honorowy Dawca Krwi — Zasłużony dla Zdrowia Narodu” nadawany jest za wybitne zasługi na rzecz ratowania ludzkiego zdrowia i życia oraz działalności w ramach krwiodawstwa. Dawca krwi może uzyskać ten tytuł, jeśli oddał co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą temu ilość innych składników krwi. Jest to wyjątkowy medal nadawany przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej. Srebrna odznaka w kształcie sześcioramiennego krzyża to niewątpliwie symbol wielu uratowanych istnień, który z dumą noszony jest na prawej stronie piersi.

Nagradzanie bohaterskich dokonań zwykłych niezwykłych ludzi jest formą docenienia dobroci ich serca. Dbajmy zatem o to, aby krąg Honorowych Dawców Krwi stale się powiększał i ratował życia jeszcze większej liczbie osób.

Udostępnij:

Powiązane artykuły