Jak wygląda prawidłowy projekt medalu odlewanego? Zobacz na przykładzie!

Jak wygląda prawidłowo wykonany projekt medalu? Zobacz przykładowy projekt medalu odlewanego!

W poprzednim artykule z cyklu jak zrobić projekt medaluO czym należy pamiętać, robiąc projekt? – przybliżyliśmy tajniki samodzielnego projektowania. Teraz przejdziemy do kolejnego etapu, w którym dowiesz się, jak powinien wyglądać projekt finalny. W tym celu nie tylko podamy Ci niezbędne wytyczne, ale również pokażemy przykładowy projekt medalu.

Własny projekt medalu – niezbędne wymiary i opisy

Abyśmy mogli dokładnie odwzorować projekt i wykonać na jego podstawie medale odlewane lub medale Vision potrzebujemy szczegółowych informacji dotyczących m.in. wymiarów. Ważne jest zatem, aby zaznaczyć na projekcie wszystkie wymiary z dokładnością do 1 mm. Wymiary mają wskazywać długość i szerokość medalu oraz szerokość otworu na wstążkę. Ponadto, w informacjach poniżej projektu niezbędne jest podanie grubości medalu. Wszystkie te miary liczymy od najbardziej wystających elementów. Drugim równie ważnym aspektem są oznaczenia użytych kolorów. Należy podać je w przypadku, gdy uwzględniono w projekcie wykorzystanie farby. Wykorzystane kolory wypisujemy w formie listy poniżej projektu, która składa się z kwadratu wypełnionego kolorem, nazwy wzornika (CMYK, PANTONE lub RAL) i oznaczenia koloru.

Przykładowy projekt medalu
Przykładowy projekt medalu odlewanego z wymiarami i opisami.

Które elementy projektu wykonać w formie krzywych?

Jeżeli nie zajmujesz się na co dzień grafiką to zalecenie, aby część elementów w projekcie przygotować w formie krzywych, może wydawać Ci się niezrozumiała. Wyjaśnieniu tego pojęcia poświęciliśmy część naszego pierwszego artykułu z serii jak zrobić projekt medalu. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią. Tymczasem teraz przedstawimy Ci listę elementów, które powinny występować w projekcie w formie krzywych. Przede wszystkim są to czcionki oraz logotypy, które za sprawą krzywych będą zawsze idealnie wyraźne i nie stracą na jakości. Ponadto, warto zamienić na krzywe wszystkie pozostałe opisy, znajdujące się w projekcie. Dzięki temu nasze maszyny, wykonujące nadruk, grawer czy też inną formę zdobienia będą dokładnie wiedziały, w którym miejscu rozpocząć pracę. Ich działanie oparte jest bowiem na matematyce i geometrii krzywych. W związku z tym wykorzystanie grafiki wektorowej stanowi absolutną podstawę każdego projektu.

Pamiętaj, że w projekcie finalnym:

  • wymiary powinny być zaznaczone z dokładnością do 1 mm i mierzone od najbardziej wystających elementów,
  • wszystkie kolory powinny być wypisane z odpowiednim oznaczeniem wzornika (CMYK, PANTONE lub RAL),
  • czcionki, logotypy oraz dodatkowe opisy powinny być w formie krzywych,
  • elementy w postaci bitmap będą traktowane jako płaskorzeźba.

Ważne! Pliki przyjmujemy w CDR [max do wersji 2017(19)], PDF, ostatecznie AI – z osadzonymi grafikami.

To już wszystkie elementy niezbędne do tego, aby samodzielnie wykonać projekt medalu. Podsumowanie, zawierające wszystkie informacje możesz pobrać tutaj. Jeżeli masz dodatkowe pytania lub chcesz zamówić medale, to zapraszamy do kontaktu z naszym doradcą. Wkrótce na naszym blogu pojawi się kolejny artykuł, przybliżający medale odlewane na zamówienie. Tym razem pokażemy jak poprawnie wypełnić brief projektowy.

Udostępnij:

Trofea na zamówienie z indywidualnym projektem

Ostatnio opublikowane

Śledź nas

Powiązane artykuły

W poprzednim artykule z cyklu jak zrobić projekt medalu –...

W poprzednim artykule dotyczącym tego, jak zrobić projekt medalu odlewanego...

Ze względu na dużą ilość zapytań o samodzielne wykonywanie projektu...