Co zrobić z medalem, który został nam z zeszłego roku?

Co robić z medalami, które zostały nam po wydarzeniu? Jak je wykorzystać ponownie?

Rok 2020 to czas, w którym wiele imprez sportowych zostało odwołanych lub liczba uczestniczących w nich ludzi znacznie spadła. Co to oznaczało dla organizatorów? Problem z medalami, które zostały po wydarzeniu. 

Ostatnio z takim problemem zgłosił się do nas jeden z organizatorów dużej imprezy biegów przeszkodowych. Klient miał ponad 100 tysięcy medali, dla których szukał sposobu na ponownie wykorzystanie. Cały problem dotyczył znajdującego się na medalu roku 2020. 

Problem okazał się trudniejszy niż myśleliśmy –  w naszej skali trudność od 1-3 wykonanie tego typu zmiany otrzymało ocenę 3+. Nie przeszkodziło nam to jednak w przygotowaniu naszej propozycji rozwiązania tego problemu.

Tak wyglądały medale w oryginale:

Metoda na pewno tańsza i szybsza w wykonaniu ale czy warta wykorzystania? Wykonane z polimeru elementy, w żaden sposób nie oddają charakteru medalu i już na pierwszy rzut oka widać, że zostały do niego dołożone. Element spełnia swoją funkcję ale nie pasuje do medalu odlewanego. 

Nasza propozycja “uratowania” medali przed przetopieniem polegała na wykonaniu odlewanego elementu połączonego z malowaniem ceramicznym, który będzie idealnie dopasowany do kształtu medalu. Cały proces zaczęliśmy od zaprojektowania detalu w 2D a następnie 3D. W kolejnym kroku zaprojektowaną bryłę 3D zaprogramowaliśmy w CAM-ie na język maszyny i wykonaliśmy stalową matrycę do późniejszego procesu odlewania. 

Następny etap był już o wiele trudniejszy do wykonania. W tym miejscu najważniejsza była precyzja i odpowiednie obliczenie procentowego skurczu materiału tak aby po ostygnięciu dopasować go do istniejącego medalu. W międzyczasie szukaliśmy odpowiedniego kleju, wchodzącego w reakcję z podłożem aby wykonany element nie oderwał się od całego medalu. Zarówno wykonane próbne odlewy jak i testy klejenia elementów w piecu w temperaturze od 60 – 160 stopni wyszły bardzo dobrze. Mogliśmy więc przystąpić do dalszego etapu prac.

Ostatnim etapem w przygotowaniu elementu było pomalowanie go farbą ceramiczną według projektu oraz wykorzystanie dokładnie tego samego koloru jaki został użyty na istniejącym medalu. Przy pomocy naszej maszyny wypełnieliśmy specjalnie pozostawione przestrzenie. W efekcie górne warstwy liter i liczb pozostały widoczne i czytelne.

Cały element oraz jakość jego wykonania znacznie przewyższa jakość wcześniej zrobionego medalu oraz nawiązuje do jego rustykalnego charakteru. Medal po połączeniu z elementem wygląda naprawdę dobrze i praktycznie bardzo ciężko jest stwierdzić, że były wprowadzane na nim jakieś zmiany.

Podsumowując, rozwiązując problem klienta skupiliśmy się przede wszystkim na jakości wykonania tego elementu i jak najlepszym dopasowaniu go do istniejącego medalu. Bez wątpienia udało nam się to osiągnąć!

Jeśli masz podobny problem, skontaktuj się z nami! Porozmawiamy i zaproponujemy rozwiązanie twojego problemu, z którego z całą pewnością będziesz zadowolony!

Potrzebujesz innych nagród? Zajrzyj do naszego sklepu z trofeami!

Udostępnij:

Powiązane artykuły