Bieg przełajowy – ekstremalna walka z samym sobą

przez Paulina Szot
Bieg przełajowy - ekstremalna walka z samym sobą - tyutł

Sportem, w którym zwycięstwo zdobywa się nie tylko za pomocą wyćwiczonych mięśni, ale również stalowego hartu ducha jest bieg przełajowy. Nie zawsze liczy się w nim szybkość czy technika, a jego pasjonaci nie boją się wyzwań. Oni wprost nimi żyją! Dowiedzmy się zatem, co takiego w sobie skrywa i jak się do niego przygotować.

Czym właściwie jest bieg przełajowy?

Bieganie ma wiele obliczy, a jednym z nich jest ekstremalny bieg na przełaj. Jak sama nazwa wskazuje, bieg przełajowy odbywa się w naturalnych warunkach przyrody, która samoistnie tworzy zawodnikom przeszkody. Poziom trudności i atrakcyjności wydarzenia rośnie wprost proporcjonalnie do warunków zewnętrznych. To znaczy, że im bardziej wymagająca trasa, tym większa radość i zadowolenie biegaczy. Tego typu biegi terenowe zwykle mają trasy wytyczone przez lasy, łąki, skałki, błoto czy też tereny piaszczyste. Istotne w nich jest to, aby nie ingerował w nie człowiek. To natura ma ostatecznie decydować o poziomie trudności wyścigu. Ponadto przełaje łączą wszystkich biegaczy. Uczestniczą w nich zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści oraz pasjonaci krótszych, a nawet dłuższych dystansów. Ważne jest tylko to, aby mieć siłę do tego, żeby zmierzyć się z samym sobą i przyrodą oraz, aby nie bać się pobrudzić.

Zdjęcia pokazujące jak bieg przełajowy wpływa na zawodnika

Bieg przełajowy - kiedyś i dziś

Pochylając się nad tym, jak bieg przełajowy ewoluował na przestrzeni lat, warto zajrzeć do jego historii, która rozpoczęła się na początku XIX wieku. To w Wielkiej Brytanii odbyły się pierwsze zawody, podczas których część zawodników uciekała, zostawiając za sobą ślady, na podstawie których reszta biegaczy musiała ich odnaleźć. Wkrótce biegi zdobyły popularność w Stanach Zjednoczonych, gdzie zrezygnowano z rozciągających się w czasie poszukiwań na rzecz wytyczonej wcześniej, naturalnej trasy z przeszkodami. Dziś biegi ekstremalne znane są na całym świecie, a ich popularność związana jest głównie z warunkami atmosferycznymi, panującymi w kraju. Z tego powodu od lat międzynarodowe nagrody zdobywają mieszkańcy Afryki. Nie zmienia to jednak faktu, że uczestniczyć w nich można w każdym zakątku świata.

Dla kogo jest bieg przełajowy?

Mówi się, że wszystko jest dla ludzi. Podobnie jest z biegami przełajowymi, jednak aby czerpać z nich przyjemność należy mieć pewne predyspozycje. Przede wszystkim trzeba być elastycznym i mieć umiejętność sprawnego i szybkiego dostosowywania się do warunków. Należy pamiętać, że podczas takiego biegu zawodnik zmuszony jest pokonać wiele różnych przeszkód, w których liczą się inne aspekty. Często zmieniana jest powierzchnia, po której się biega, pojawiają się ostre zakręty, a tempo biegu nie jest jednostajne. Z tego powodu bieg przełajowy będzie odpowiedni dla osób, które lubią zmienne środowisko i nie obawiają się upadku czy też gwarantowanego zabrudzenia. W końcu celem biegu jest pokonywanie własnych słabości i stoczenie boju z naturą, w których na pierwszy plan wysuwają się silny charakter i stalowy hart ducha.

Medal odlewany na big przełajowy w kształcie gwiazdyCzy w Polsce można wystartować w przełajach?

Polacy trzykrotnie organizowali mistrzostwa świata, jednak dziś są one mniej popularne. Obecnie zawodnicy mogą rywalizować ze sobą na arenie krajowej, studenckiej czy też szkolnej. Mimo to nie brakuje wydarzeń, podczas których króluje ekstremalne bieganie. Biegi przełajowe organizowane są w sezonie zimowym, dlatego nie ma ich zbyt wiele. Jednak biegacze mogą uczestniczyć w biegach w wielu polskich miastach takich jak Elbląg, Łódź, Szczecin, Sztum, Mysłowice czy Toruń. A na każdym z tych wydarzeń pasjonaci przełajów mogą wywalczyć medale pamiątkowe.

Jak przygotować się na bieg przełajowy?

Przygotowania do biegów różnią się od siebie, ponieważ każdy ich rodzaj wymaga odrobinę innego podejścia. W przypadku biegów przełajowych trening biegowy musi być urozmaicony o serię ćwiczeń i technik, które zwiększają siłę i usprawniają zdolność szybkiego reagowania na zmieniające się otoczenie. Ponadto, przygotowując się na bieg przełajowy, warto poćwiczyć krótkie i ostre zbiegi oraz podbiegi. Pomogą one przygotować odpowiednie mięśnie do niesamowitego wysiłku wpisanego w charakter biegów ekstremalnych.

 

Medal na Bieg Przełajowy Gołdap to medal z serii Q-medalsMedale na bieg przełajowy od Tryumf

Jako producent pucharów i medali dbamy o to, aby każde wydarzenie sportowe miało odpowiednią oprawę. Nagrody sportowe są nieodłącznym elementem sukcesu, który za każdym razem jest inny, wyjątkowy. Przenieśliśmy tę ideę na nasze nagrody, dzięki czemu każdy medal sportowy jest niepowtarzalny. Możesz zatem ze spokojem zaufać naszemu doświadczeniu i przygotować unikalne medale z nadrukiem bądź wypełnione kolorem, których kształt i forma wpisze się w charakter biegów przełajowych. Nasi specjaliści pomogą Ci przygotować projekt, który zachwyci Ciebie oraz obdarowanych, zapadając w pamięć i promując wydarzenie, które organizujesz.

Przed wyborem rodzaju nagród na Twoje wydarzenie sportowe, warto zasięgnąć rady u doświadczonego konsultanta.

 Zachęcam do zamówienia darmowej wyceny lub skorzystania z konsultacji telefonicznej z naszym konsultantem.